Paralel Evrenler ve Multievren Modelleri

Kitabı satın almak istiyorum

Uçsuz bucaksız kainatın içinde, sonsuz sayıda kopyalarınız yine kopya dünyalarda, kopya hayatlar yaşıyor dense tepkiniz ne olurdu? Kendini eşsiz gören insanlar için itici bir teori olabilir belki ancak paralel evrenlerin varlığı hem rölativite hem de kuantum teorilerinde farklı formlarda karşımıza çıkar. Peki neden? Neden paralel evrenlerin var olduğu düşünülüyor? Bilimin bu iki büyük teorisi, böyle bir düşünceye nasıl varıyor? Gerçekleşme ihtimali olan bütün her şeyin paralel evren dilimlerinde gerçekleştiği, farklı fizik kanunları ile farklı gerçekliklerin hüküm sürdüğü sonsuz sayıda evrenlerden oluşan bir multievrenin küçük bir parçası miyiz sadece? Bu teori, evrenin hassas şekilde ayarlanmış ve yaşamın ortaya çıkması için özel olarak yaratılmış olduğu iddiasını irdeleyen antropi prensibi tartışmalarına ne şekilde yeni bir boyut katıyor? Paralel evrenler, evrenin bir gerçekliği mi? 

Tarihe göz atalım.. Önceleri, yaşadığımız gezegenin tek olduğunu sandık, sonra başka gezegenlerin de var olduğunu keşfettik. Ardından Güneş Sistemi’ni tek sandık, ama başka sistemlerin de olduğunu gördük. Sonra galaksimiz Samanyolu’nun tek olduğunu düşündük, ama yine başka galaksilerin de olduğunu keşfettik. Nihayetinde yaşadığımız evrenin tek olduğunu kabul ettik. Sizce tarih yine tekerrür  eder mi? Bu sorunun cevabını 7.bölümde birlikte arayalım. 

Kitabı tüm kitapçılarda bulabileceğiniz gibi aşağıda linkleri verilmiş olan online kitap satış sitelerinden de sipariş edebilirsiniz.