Kuantum Kozmoloji   

Kitabı satın almak istiyorum

Klasik kozmoloji, Einstein’ın genel rölativite teorisi üzerine kurulmuştur ve evrenin ortaya çıkış anlarına çok fazla yaklaşmadığımız sürece gayet başarılı şekilde çalışmaktadır. Ancak evrenin başlangıcına yaklaşmaya çalıştığımızda bu defa kuantum teorisini de işin içine katmak zorunda kalırız. Çünkü evrenin doğduğu ilk anlara gitmekle, çok küçük bir mekan ve hayal edilebilecek en küçük zaman anlarından söz etmiş oluruz. Küçüklerin dünyasında kuantum kuralları devreye girer. Ne yazık ki genel rölativite ve kuantum teorisinin beraber çalıştığı başarılı bir teori henüz keşfetmiş değiliz. Ancak umut vadeden pek çok çalışma aday listesinde yerini alıyor. 

 

Big Bang (Büyük Patlama) olayı, maddesel evren var olmazdan önce kuantum dalgalanmaları tarafından tetiklenmiş bir olay olarak tanımlanabilir mi? Evrenin aniden ortaya çıkısı hakkında bu bağlamda neler söyleyebiliriz? Bu ve benzeri sorulara 7.bölümde göz atacağız.  

Kitabı tüm kitapçılarda bulabileceğiniz gibi aşağıda linkleri verilmiş olan online kitap satış sitelerinden de sipariş edebilirsiniz.