Kuantum mekaniğinde Heisenberg Belirsizlik İlkesi nedir ?  

Kitabı satın almak istiyorum

Günlük yaşantımızda gözlediğimiz dünyanın klasik gerçekliği, sağduyumuz, akıl ve mantığımız ile barışık ve anlaşılır bir tablo ortaya koyar. Bunun böyle olması, gözlediğimiz dünyanın algılayabildiğimiz belirliliklere sahip olmasından dolayıdır. Belirsizlikler ile karşılaştığımızda ise kafamızın karıştığına ve çelişkiler yaşadığımıza şahit oluruz. Benzer bir durum kuantum dünyasında karşımıza çıkar. Maddenin kalbine, atomların ölçeğine indiğimizde hüküm süren kuantum gerçekliği, alışageldiğimiz klasik gerçeklikten çok farklıdır bu nedenle. Bu fark o denli büyüktür ki, evrenin gerçekliği, klasik ve kuantum gerçeklik olarak iki ayrı başlık altında ele alınır. Kuantum teorisinin temel ilkelerinden olan Heisenberg belirsizlik prensibi nedir ve nasıl bir evren anlayışı ortaya koyar?

Kuantum teorisi belirsizlik ilkesinden yola çıkarak, madde ve enerjinin temel seviyede bir olasılıklar bütününe bürünmüş olduğunu gösterir. Bu belirsizlikten belirli bir evren nasıl ortaya çıkıyor? diye sormak kaçınılmaz hale gelir. Bu sorunun cevabı ve kuantum olasılık kavramının detayları 7.bölümde ele alınıyor.

Kitabı tüm kitapçılarda bulabileceğiniz gibi aşağıda linkleri verilmiş olan online kitap satış sitelerinden de sipariş edebilirsiniz.